,, Godom, śpiywom i zwytki poznaje” pod takim hasłem odbyły się (w czwartek) coroczne warsztaty literacko-plastyczne „Szkoła dla przedszkoli”.

Czy można pogodzić tradycję z nowoczesnością, czy stare może być atrakcyjne, a nowoczesność może podtrzymywać tradycję? Okazuje się, że na te pytania można odpowiedzieć tak, o czym przekonali się uczestnicy naszego spotkania. W czasie warsztatów przedszkolaki z terenu naszej gminy miały okazję obejrzeć i dotknąć starych sprzętów (kołowrotek, maselnica itp.), z bliska obejrzeć panie z KGW oraz górala w tradycyjnych strojach. Poznali nazwy poszczególnych elementy garderoby górali takich jak: kierpce, zapaska, gorset, bruclik, gunia, portki. Goście mieli okazję zobaczyć i wysłuchać tradycyjnych piosenek i melodii góralskich (na skrzypcach i heligonkach) w wykonaniu przedszkolaków i uczniów naszej szkoły. Dzieci mogły również spróbować zagrać na ludowych instrumentach: piszczałkach, okarynie czy trombicie.
Ponadto, cześć zadań i zagadek związanych z tematyką warsztatów, przedszkolaki wykonywały na tablicy interaktywnej.
Uczestnicy brali udział w warsztatach plastycznych, w czasie których ozdabiali góralskie gorsety(serdaki), co sprawiło im wiele radości, a panie z KGW z zaangażowaniem tworzyły piękne kwiaty z bibuły.
Tegoroczne warsztaty łączące tradycję z nowoczesnością pozwoli docenić nam nasze dziedzictwo i kulturę regionu oraz współczesne możliwości technologiczne.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Danucie Knapek za możliwość przeprowadzenia warsztatów i wsparcie, przedszkolakom i ich paniom za przybycie, paniom z KGW z terenu naszej gminy za obecność i podzielenie się wiedzą, a także umiejętnościami oraz za możliwość obejrzenia pięknych strojów. Panu S. Gibasowi za obecność prawdziwego górala, za wygrywane melodie i opowiadane ciekawostki. Paniom Gabrieli Kozioł i Annie Biernat-Jakubiec za przygotowanie i poprowadzenie spotkania.