„Bez tej miłości można żyć”… czyli święto Szkoły im. Orła Białego w Słotwinie w rytmie Mazurka Dąbrowskiego.

To już kolejny listopad ważny dla każdego Polaka i dla naszej szkoły, która od 2011r. nosi imię Orła Białego.

98 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczciliśmy wczoraj, 9 listopada, rozpoczynając obchody, już po raz dziesiąty, od udziału we mszy św. za Ojczyznę w Kościele Parafialnym w Słotwinie. Lokalnej społeczności  oraz zaproszonym gościom, z panem Wójtem Gminy J. Górą, przewodniczącym Rady Gminy A. Bindą, Radną Powiatową J. Jakubiec i Radnymi Gminy zaprezentowaliśmy na stopniach ołtarza program złożony z pięknych fragmentów polskiej poezji patriotycznej, jak Ojczyzna Kasprowicza czy Kto ty jesteś Bełzy. Ilustrację muzyczną stanowił wybór pieśni i hymnów. Wybrzmiały m.in. Bogurodzica, Rota, sześć zwrotek Mazurka Dąbrowskiego, Legiony, Żeby Polska była Polską, czy Biały krzyż, brawurowo odśpiewane przez chór szkolny, a z entuzjazmem przyjęte przez zgromadzonych.  Program otworzyli  uczniowie klasy I i II, którzy prezentując się pięknie
w biało-czerwonych strojach z sercem i rozmachem zatańczyli poloneza Ogińskiego.

Gromkie brawa zebranych i ciepłe słowa pod naszym adresem pozwalają sądzić, że nikt
z obecnych nie pozostał obojętny na sporą dawkę patriotyzmu.

Po złożeniu kwiatów przez Wójta i Radnych oraz uczniów szkoły pod pomnikiem upamiętniającym poległych za ojczyznę, w wieczorowej scenerii, uformowani w pochód, ze sztandarem ruszyliśmy do szkoły, gdzie czekały na nas kolejne atrakcje.

Wszyscy zaproszeni gości, uhonorowani biało-czerwonymi kotylionami, cała społeczność szkolna oraz nagrodzeni uczniowie wraz z rodzicami spotkali się na uroczystym wręczeniu nagród w piątej edycji konkursu plastycznego przeprowadzonego pod patronatem Wójta Gminy Lipowa, w tym roku pod hasłem „Historia w galopie”. Jak zawsze w konkursie wzięło udział wielu młodych artystów,  uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy oraz przedszkolaki wraz z rodzicami. Nagrody wręczał Pan Wójt Jan Góra a specjalne wyróżnienia zostały przyznane i wręczone przez panią poseł RP Małgorzatę Pępek, radną powiatową Jadwigę Jakubiec oraz radną Halinę Krywult. Po okolicznościowych przemówieniach pana Wójta, pani Poseł i dyrektora szkoły wszyscy nagrodzeni ustawili się do pamiątkowych zdjęć. Sesja fotograficzna i wspólne spotkanie „na słodko” o które jak co roku zadbali rodzice było podsumowaniem tego patriotycznego wydarzenia, które, jak podkreśliła pani poseł Pępek rozpoczęło świętowanie kojonej rocznicy Odzyskania Niepodległości na Żywiecczyźnie.

LISTA OSÓB NAGRODZONYCH

W Gminnym Konkursie Plastycznym „Historia w galopie”

organizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słotwinie pod patronatem Wójta Gminy Lipowa

Lp. Imię i nazwisko Klasa Szkoła Miejsce UWAGI
1 Kacper Baron, 1 Słotwina I
2 Hanna Gonczarenko 3 Twardorzeczka II
3 Wiktoria Rybarska 2 Leśna III
4 Agata Biela 1 Sienna Wyr.
5 Weronika Tracz 3 Słotwina Wyr
6 Julia Kachel 2 Leśna Wyr.
7 Oliwia Helis 5 Słotwina I
8 Eliza Torzewska 6 Lipowa II
9 Magdalena Biela 4 Sienna III
10 Mariola Mrowiec 6 Leśna III
11 Dominika Konior 6 Lipowa Wyr.
12 Agnieszka Śliwa 6 Słotwina Wyr.
13 Kacper Tracz 6 Lipowa Wyr.
14 Mateusz Węglewski 6 Twardorzeczka Wyr.
15 Julia Łagodzka 6 Leśna Wyr.
16 Emilia Sobczak 6 Słotwina Wyr. Specj.
Poseł
M. Pępek
17 Michał Zuziak 3 Lipowa Wyr. Specj.
Radny H.Krywult