PROJEKT eTWINNING „NATURA TO MOJA KULTURA/ NATURE IS MY CULTURE”

Natura to moja kultura  – projekt eTwinning

Natura to moja kultura - projekt eTwinning logo projektu
Natura to moja kultura – projekt eTwinning. Logo projektu

„NATURA TO MOJA KULTURA / NATURE IS MY CULTURE”

Kraje biorące udział w projekcie: ARMENIA (1), POLSKA (6), TURCJA (5), UKRAINA (1), WŁOCHY (1)

Kreatywność i skuteczność procesu edukacyjnego rośnie, gdy zachowana jest przemyślana równowaga między możliwościami, jakie daje  świat cyfrowy a inspiracją czerpaną z kultury i przyrody. W tym projekcie uczniowie uczą się, bawią i pracują razem, połączeni z przyrodą i otoczeniem. Działania projektowe pozwalają uczniom odkrywać otoczenie, tworzyć, wykorzystywać zasoby TIK i – co najważniejsze cieszyć się miejscem w którym żyją. Przestrzeń na zewnątrz nie służy tylko do rekreacji- jest to środowisko wykorzystywane do nauki.

Dziecko patrzy przez lunetę.

W bieżącym roku szkolnym został zakończony projekt eTwinning Natura to moja kultura. Krajami biorącymi udział w projekcie były: Armenia, Turcja, Ukraina, Włochy i Polska. Celem projektu było odkrycie możliwości, jakie daje świat cyfrowy poprzez wykorzystanie zasobów TIK w procesie uczenia się. Inspiracje czerpane z kultury i przyrody przyczyniły się do kreatywności i skuteczności procesu edukacyjnego.

W działaniach brały udział przedszkolaki oraz uczniowie klasy pierwszej, piątej i szóstej. Dzieci wykonywały prace plastyczne, techniczne, robiły fotografie, tworzyły muzykę i śpiewały piosenki. Brały także udział w dyskusjach na temat ochrony środowiska naturalnego. Uczniowie wykonywali zadania wykorzystując różne programy komputerowe. Wszyscy uczestnicy projektu zmierzyli się z następującymi zadaniami:

* Gdybym był przedmiotem, zwierzęciem zostałbym…

* Natura od A do Z

* Naturalny ja

* Tutaj dorastam

* Bezludna wyspa

* Sport? Naturalnie!

* Gra typu scavenger hunt

* Zbadać lub zniszczyć? Jak się zachować?

* Mała tajemnica

* Muzyka z ogrodu

* Kolorowe poszukiwanie skarbów

* eTwinningowy amulet

* Puzzle – amulet

* Domek dla owadów

* Kahoot

Uczestnicy stworzyli grę o zwierzętach chronionych i wspólnie zaśpiewali piosenkę Wyspa zielona, która była podsumowaniem wszystkich działań.  W ogrodzie szkolnym powstała także duża gąsienica, do której przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele wsadzili kwiaty. Uczestnicy projektu z ogromnym zaangażowaniem podjęli się pracy na rzecz upiększenia terenu wokół szkoły.

W ramach akcji Natura to moja kultura zostało zorganizowanie spotkanie z leśniczym,  Panem Marianem Knapkiem. Brali w nim udział uczniowie klas I – III. Uczestnicy projektu poszerzyli swoją wiedzę na temat polskich lasów i pracy leśniczych. Podczas pogadanki dzieci chętnie odpowiadały na pytania, dzieliły się swoimi obserwacjami.

Podczas realizacji projektu Natura to moja kultura uczestnicy z różnych krajów łączyli się online, aby wymienić się swoimi doświadczeniami.