DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu to największa doroczna akcja na rzecz bezpieczeństwa dzieci

w Internecie, jego ideą jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Tradycyjnie, jak co roku, w lutym intensyfikujemy nasze działania dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów i usług sieciowych. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji, kiedy większość naszych aktywności, szkolnych, zawodowych i prywatnych została przeniesiona do sieci. Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami, w czasie lekcji wychowawczych on-line – omawiali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, Dekalogu cyfrowego obywatela czy dyskutowali o sposobach radzenia sobie z cyberprzemocą.

Podczas zajęć związanych z bezpieczeństwem w sieci, prowadzonych przez nauczycieli
w ramach różnych przedmiotów uczniowie zrealizowali tematy:

• Stalking, hejting, cyberprzemoc.
  • Media – wybieram świadomie, korzystam bezpiecznie.
  • Cyberprzemoc – informacje o zagrożeniach wynikających z dostępu do mediów.
  • „Dobrze zorientowani” – fake newsy, bańki informacyjne – co wiemy o zagrożeniach płynących z niesprawdzonych, wirtualnych informacji.

W czasie zajęć bibliotecznych uczniowie zapoznali się fake newsami, bańkami informacyjnymi czy teoriami spiskowymi, dochodząc do wniosku, że wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

W klasach młodszych uczniowie poznali Plika i Foldera. Te dwie fikcyjne postacie wprowadziły dzieci w wirtualny świat, tłumaczyły jego podstawowe pojęcia, ostrzegały przed czyhającymi w nim zagrożeniami oraz uczyły, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach.

W ramach realizacji projektu eTwinning „Święta nieTypowe” uczniowie podjęli wiele działań dotyczących bezpiecznego korzystania z zasobów i usług sieciowych.

Klasa pierwsza obejrzała filmiki edukacyjne z serii Sieciaki.pl, stworzyła swoje awatary oraz komiksy dla partnerów projektu ,,Pierwszaki bezpieczne sieciaki” Klasa szósta stworzyła zasady bezpiecznego korzystania z sieci i umieściła je na padlecie projektu https://padlet.com/monikaderewonko893/ewl57wrcjbjgnqli

Uczniowie tworzyli również swoje plany dnia, które miały im uzmysłowić ile czasu spędzają w sieci i przypomnieć że długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu.

Wszyscy z zaangażowaniem poznawali i utrwalali zasady, którymi należy się kierować podczas korzystania z Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu to kolejna z akcji przeprowadzanych w naszej szkole mająca na celu uświadomienie uczniom niebezpieczeństw, jakie czekają na nie w dzisiejszych czasach.

Pierwszaki bezpieczne w sieci. Dzień bezpiecznego internetu